sobota 15. mája 2010

Výťah z výskumu Online Health Search 2006

Výskum Online Health Search sa konal v roku 2006 a odvtedy sa podobný výskum s rovnako veľkou vzorkou a záberom neuskutočnil. Prebiehal pod záštitou projektu Pew Internet & American Life Project, ktorý je neziskovou iniciatívou Pew Research Centra a je dotovaný Pew Charitable Trusts. Cieľom celého projektu bolo preskúmať sociálny vplyv internetu (Fox, 2006). Projekt je nezaujatý a neobhajuje žiadne politické názory. Online Health Search sa konkrétne zaoberal tým, ako sa správajú internetoví používatelia pri vyhľadávaní lekárskych informácií online.


Health seekers
Vo výskume (Fox, 2006) sa používa termín “health seekers”, čo by sme mohli voľne preložiť ako hľadači zdravia. Výskum pod týmto slovným spojením myslí používateľov internetu, ktorí vyhľadávajú online informácie o lekárskych, zdravotníckych témach. Zahŕňajú sa sem rovnako zákazníci, opatrovatelia ako aj e-pacienti.
113 miliónov používateľov internetu vyhľadáva lekárske informácie online. Osemdesiat percent amerických používateľov internetu vyhľadávalo informácie aspoň o jednej väčšej lekárskej téme online, takisto ako to bolo v roku 2002 a 2004. Jedná sa o amerických občanov starších ako 18 rokov, ktorí využívajú internet aj na vyhľadávanie lekárskych informácií. Skupiny ľudí, ktorí viac vyhľadávajú lekárske informácie online ako ostatní sú: ženy, používatelia internetu mladší ako 65 rokov, ľudia s vysokoškolským diplomom, tí, ktorí majú bohatšie skúsenosti s internetom, a samozrejme tí, ktorí majú prístup k internetu. Ľudia, ktorí v priebehu posledného roka navštívili lekára majú väčšiu tendenciu vyhľadávať lekárske informácie na internete ako tí, ktorí u lekára neboli. Pomer je 84% k 66%.
Podľa výskumu (Fox, 2006) 7% „health seekerov“, čiže asi 8 miliónov dospelých vyhľadáva lekárske témy pravidelne, či už ide o platenie účtov za lieky online, čítanie blogov alebo vyhľadávanie telefónnych čísel a adries lekárov a nemocníc.
Z nasledujúcej tabuľky (Tab. č.1) vyplýva, že lekárske informácie vyhľadávajú viac ženy ako muži. Čo sa týka veku, rozdiely nie sú veľmi veľké. Veľké množstvo používateľov je v každej vekovej skupine, jediný výkyv je u osôb nad 65 rokov. Ich informačná gramotnosť zrejme nie je až na takej úrovni ako u mladších ľudí. Čo sa týka vzdelania, je evidentné, že čím vyššie vzdelanie človek má, tým viac vyhľadáva lekárske informácie online. Zrejme kvôli rýchlosti spojenia a kapacity dát, ktoré je možné downloadovať je viac „health seekerov“, ktorí majú modemové alebo káblové pripojenie.

Tab. č.1: Demografické rozloženie respondentov (Fox, 2006) (kliknite na obrázok pre zväčšenie)



Najvyhľadávanejšie lekárske témy a témy týkajúce sa zdravia
Osemdesiat percent internetových používateľov (Fox, 2006), ktorí vyhľadávajú lekárske informácie online sa zaujímajú o sedemnásť lekárskych tém alebo tém týkajúcich sa zdravia, ktoré špecifikoval výskum. Nachádzajú sa v nasledujúcej tabuľke (tab. č.2). Čísla predstavujú percentuálne vyjadrenie záujmu danej demografickej skupiny o konkrétnu tému. Je zaujímavé porovnávať ktoré skupiny používateľov sa ktorým témam venujú najviac.

Tab. č.2: Najvyhľadávanejšie lekárske témy (Fox, 2006) (kliknite na obrázok pre zväčšenie)



Typické vyhľadávanie lekárskych informácií
Keď je niekto chorý alebo má zdravotné problémy, často sa stáva, že priatelia alebo rodina danej osoby vyhľadáva lekárske informácie. Až 48 percent (Fox, 2006) používateľov internetu pri poslednom získavaní lekárskych informácií online vyhľadávalo informácie pre iných. Osem percent tvrdí, že vyhľadané informácie boli určené pre nich aj pre ich známych zároveň. Tridsaťšesť percent vyhľadávalo len pre vlastné účely a osem percent respondentov si nepamätá pre koho boli vyhľadané informácie určené.
Ďalším zaujímavým zistením je, že rodičia sú viac náchylní hľadať lekárske informácie pre iných ako nerodičia. 54% „health seekerov“ s deťmi pod 18 rokov vyhľadávalo pre niekoho iného v porovnaní s 44% používateľov, ktorí deti nemajú.
Veľká väčšina používateľov navštívi dve a viac stránok, na ktorých sa nachádzajú lekárske informácie. 22% používateľov navštívi len jednu stránku. 40% navštívi 2 alebo tri stránky, 21% navštívi 3 až 4 stránky, 8% navštívi 6 až 10 stránok a dve percentá navštívia 11 až 20 stránok. Jedno percento navštívi viac ako 20 stránok a šesť percent respondentov si to nepamätá alebo neodpovedali na otázku.
33% respondentov sa rozprávalo so svojim lekárom alebo inou osobou z medicínskej oblasti o výsledkoch svojho online vyhľadávania. 66% nekonzultovalo o informáciách, ktoré našli na internete (Fox, 2006).

Vplyv vyhľadaných informácií
42% „health seekerov“ tvrdí, že lekárske informácie, ktoré naposledy našli na internete nemali žiaden vplyv na ich vlastnú zdravotnú starostlivosť alebo starostlivosť, ktorú poskytujú iným. Jedenásť percent sa vyjadrilo, že informácie, ktoré našli mali na nich veľký vplyv.

Prieskumový stroj verzus webové sídlo
Mladší „health seekeri“ majú väčšiu tendenciu začať vyhľadávať v prieskumových strojoch ako staršie vekové skupiny, ktoré navštívia webové sídlo s lekárskym zameraním. 74% respondentov vo veku 18-29 začalo požiadavkou v prieskumovom stroji v porovnaní s e-pacientmi vo veku 30-49 rokov (65%).
66% používateľov začína svoj dotaz vo všeobecnom vyhľadávači ako napríklad Google alebo Yahoo. 27% používateľov tvrdí, že začali stránkou s lekárskym alebo zdravotníckym obsahom. Tri percentá používateľov začali inou cestou. Päť percent si už nepamätá, ako začínali svoje dotazy alebo na otázku neodpovedali (Fox, 2006).

Informačná kvalita
Pew Internet & American Life Project spolupracoval s Medical Library Association na vypracovávaní otázok týkajúcich sa informačnej kvality zdrojov a vyhľadávania.
Zistilo sa, že len jedna štvrtina používateľov pozorne nasledovala pokyny a odporúčania prieskumového protokolu, ktorý odporúčajú lekárski knihovníci. Medzi odporúčania patrí napríklad to, že si treba skontrolovať zdroj a dátum informácie, ktorú sme našli na internete. Štvrtina používateľov si zdroj a dátum kontrolovala viac ako často, polovica len niekedy, takmer nikdy alebo vôbec.
Najzaujímavejšie zistenia výskumu Online Health Search (Fox, 2006):
- osem z desiatich internetových používateľov vyhľadáva lekárske informácie,
- osem miliónov amerických dospelých ľudí vyhľadáva lekárske informácie na internete pravidelne,
- 66% používateľov začína svoj dotaz v prieskumovom stroji a 27% začína návštevou stránky s lekárskymi informáciami,
- 72% používateľov navštívilo dve a viac stránok počas svojho posledného vyhľadávania lekárskych informácií,
- 48% používateľov vyhľadáva informácie o zdraví pre niekoho iného,
- iba 15% používateľov tvrdí, že „vždy“ kontrolujú zdroj a dátum lekárskej informácie, ktorú vyhľadali, ďalších 10% to robí „väčšinou“ a tri štvrtiny to robia len „niekedy“ alebo „takmer nikdy“ (Fox, 2006).

Z výskumu vyplýva, že veľké percento ľudí sa zaujíma o lekárske informácie a zároveň ich vyhľadáva na internete. Starší ľudia vyhľadávajú hlavne tak, že hneď navštívia stránku s lekárskym obsahom a mladší zas uprednostnia prieskumové stroje. Dôvodom je zrejme to, že staršie generácie majú menej informácií o tom, ako sa vyhľadáva na internete, stránky zrejme niekde videli, čítali alebo počuli o nich. Zarážajúce je zistenie, že veľké množstvo používateľov nedáva veľký dôraz na kvalitu zdrojov. Neuvedomujú si, že nie všetko, čo sa nachádza na internete je dôveryhodné. A ak ide o tému akou je zdravie, mal by byť na to kladený väčší dôraz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bibliografické odkazy:
FOX, Susannah. 2006. Online Health Search 2006: Most internet users start at a search engine when looking for health information online. Very few check the source and date of the information they find. [online]. [cit. 2009-02-08]. Dostupné na internete: http://www.pewinternet.org/PPF/r/190/report_display.asp.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára